۶ اشتباه بزرگ شرکت پنتون در انتخاب رنگ سال

«پنتون» شرکتی نام‌آشنا در حوزه‌ی مُد است که در ماه دسامبر هر سال با توجه به اتفاقاتی که در یک سال گذشته در جهان رخ داده و جهانی که پیشِ رو داریم یک رنگ را به عنوان رنگ سال جدید انتخاب می‌کند. پس از اعلام رنگ سال، تمام شرکت‌های تولید کننده‌ی لوازم خانگی،‌ دکوراتورها و طراحان لباس با الهام از آن شروع به طراحی‌های جدید می‌کنند. همچنین مطالب بسیار زیادی درباره‌ی آن رنگ، ریشه‌اش، مفاهیم مختلف مرتبط با آن و روش‌های گنجاندن آن در گوشه‌وکنار زندگی و لایف‌ استایل افراد منتشر می‌شود. درواقع این اتفاق شبیه به یک بمب رنگی است که تا پایان ماه دسامبر با آن روبه‌رو هستیم.

در این روزها هم هر شبکه‌ی اجتماعی و مجله‌ای را که باز کنیم بارانی از عکس‌ها و متن‌های مربوط به رنگ پنتون ۲۰۲۳ روی سر ما می‌ریزد. اما تا به حال به این فکر کرده‌اید که آیا تمام رنگ‌های انتخابی پنتون زیبا و مناسب بوده است؟ مثلا چند سال قبل که رنگ مرجانی انتخاب شد بحث‌های زیادی پیرامون آن پیش آمد و کسی نمی‌دانست با رنگ صورتی سروکار دارد یا با بژ. وقتی هم که پای رزگلد به ماجرا باز شد پیچیدگی‌های آن بیشتر از قبل شد. رنگ پنتون ۲۰۲۳، viva magenta نام دارد که باز با چنین بحث‌هایی مواجه شده است. این رنگ برای عده‌ای قرمز دیده می‌شود، افرادی آن را ارغوانی می‌بینند، بعضی صورتی و تعدادی از افراد هم آن را بنفش می‌بینند. در این میان همیشه افراد کوررنگ فقط مات و مبهوت به بحث‌ها نگاه می‌کنند.

در لیست رنگ‌های انتخابی پنتون نه تنها رنگ‌های پرحاشیه‌ی زیادی وجود دارد، بلکه لیستی از بدترین رنگ‌ها را هم می‌توان پیدا کرد. رنگ‌هایی که هیچ زیبایی خاصی نداشته‌اند، با چیزی ست نمی‌شده‌اند و حتی نام‌های عجیب‌وغریب داشته‌اند. در این مطلب از دیجی‌کالا مگ می‌خواهیم ۶ تا از بدترین رنگ‌های انتخابی پنتون را به شما معرفی کنیم و نظر شما را درباره‌ی آن‌ها جویا شویم.

حتما بخوانید
فروشگاه اینترنتی آرایشی باران

رتبه‌ی ۶: نارنجی کد #E86800 – انتقال احساس شور و نشاط (Exuberance)

نارنجی کد #E86800

پنتون برای هر درجه و طیف رنگ نارنجی یک کد دارد که می‌توانید از آن استفاده کنید اما اکثر آن‌ها یک نارنجی معمولی به نظر می‌رسد و همان احساس که نارنجی کمرنگ منتقل می‌کند نارنجی پررنگ هم منتقل می‌کند. اما مشخص نیست چرا پنتون تصمیم گرفته که فقط همین یک نارنجی، یعنی Exuberance، می‌تواند این احساس را منتقل کند.

رتبه‌ی ۵: قرمز کد #B01F32 – قرمز شهری (Urban Red)

قرمز کد #B01F32

اگر بخواهیم انتظاری منطقی از این رنگ داشته باشیم باید منتظر رنگ قرمز آجری باشیم چون ارتباط مستقیمی با صفت «شهری» دارد و قرار است یادآور دیوارهای آجری خانه‌ها باشد. اما پنتون این صفت را به رنگی شبیه به خون خشک شده داده و طیف زیادی از سایه و روشن‌های آن را هم تحت همین نام و صفت در کاتالوگ آن قرار داده است.

رتبه‌ی ۴: قرمز کد #A73340 – زیبای آمریکایی (American Beauty)

قرمز کد #A73340

با توجه به اینکه این قرمز به هیچ وجه قابل تشخیص از قرمز شهری نیست، هیچ کسی نمی‌داند که چرا پنتون این رنگ را انتخاب کرده و نام فیلم برنده‌ی اسکار را که درباره‌ی بحران میانسالی است را روی آن گذاشته است.

رتبه‌ی ۳: قرمز کد #B62756 – جازی (Jazzy)

قرمز کد #B62756

به نظر می‌رسد که پنتون در زمان نام‌گذاری رنگ‌های طیف قرمز عقل خود را از دست می‌دهد! به نظر شما دلیل انتخاب این اسم گروه آواز Jazzyfatnastees بوده است؟ آیا با شنیدن صدای اعضای این گروه به یاد رنگ قرمز می‌افتاده‌اند؟ واقعا چطور ممکن است با شنیدن صدای آواز دو خواننده‌ی خانم که از مردم می‌خواهند به شبکه‌ی رادیویی NPR کمک کنند باعث تداعی رنگ قرمز شود؟ واقعا در پنتون چه خبر است؟

حتما بخوانید
4+1 فروشگاه اینترنتی برتر که فقط کالای اورجینال میفروشند!

رتبه‌ی ۲: آبی کد #۴ABBD5 – دکمه‌ی لیسانس! (Bachelor Button)

آبی کد #4ABBD5

اگر کمی در گوگل جست‌وجو کنید متوجه می‌شوید نام دیگری برای این رنگ وجود دارد که به نام «گل ذرت» مشهور است و تقریبا به رنگ جوانه‌های آن است. اما هیچ وقت این رنگ را روی ذرت ندیده‌ایم چون اصلا هیچ کدم از ما باغبان و گیاه‌شناس نیستیم که تمام خانواده‌ی ذرت‌ها را بشناسیم. اما توصیف این رنگ با اصطلاح «دکمه‌ی لیسانس» از جوانه‌ی ذرت هم بی‌معنی‌تر است. تنها چیزی که می‌توان از این انتخاب نام نتیجه گرفت این است که بگوییم: «پنتون خواهش می‌کنیم ما را به حال خود رها نکن. خواهش می‌کنیم نامش را آبی بگذار تا بتوانیم به راحتی به آن فکر کنیم و در لباس‌هایمان استفاده کنیم.»

رتبه‌ی ۱: قهوه‌ای کد #AD8567 – قهوه‌ای مایل به زرد هندی! (Indian Tan)

قهوه‌ای کد #AD8567

درباره‌ی نام این رنگ ترجیح می‌دهیم سکوت کنیم. واقعا این چه نام‌گذاری است؟ اگر نام قهوه‌ای عنبرنسارا روی آن می‌گذاشتند خیلی بهتر و برازنده‌تر بود تا این نام نژادپرستانه که مستقیما رنگ پوست یک عده‌ی خاص را نشانه گرفته است.

مرور کلی

مطمئنیم بعد از خواندن این مطلب نظرتان درباره‌ی شرکت پنتون عوض شده و ممکن است حتی دیگر به رنگ‌هایی که اعلام می‌کند توجهی نکنید. عجیب‌ترین رنگی که دیده‌اید یا نامش را شنیده‌اید چه رنگی بوده است؟ برایمان در قسمت کامنت‌ها بنویسید.

منبع: LEVEL

دیدگاهتان را بنویسید