۱۳ روش ساده برای اینکه خانه‌ی خود را دوست داشته باشید

اگر فکر می‌کنید از محیط خانه‌اتان خسته شده‌اید، باید بگوییم که تنها نیستید؛ این احساس مشترک خیلی از افراد در روزهای همه‌گیری ویروس کووید-۱۹ است. شیوع کرونا باعث دورکاری دائمی عده‌ی زیادی شده و اکثر افراد برای حفظ سلامتی‌اشان خیلی کم از خانه خارج می‌شوند. همین موضوع باعث شده که خانه‌امان را دوست نداشته باشیم. خوشبختانه لیستی از انواع ترفند خانه‌داری ساده و تغییرات کوچک وجود دارد که می‌تواند این یکنواختی را برطرف کرده و روحیه‌ی شما را افزایش دهد. امروز در دیجی‌کالا مگ می‌خواهیم شما را با این لیست آشنا کنیم تا دوباره بتوانید خانه‌اتان را مثل قبل دوست داشته باشید.

۱. هر روز صبح تخت‌خواب خود را مرتب کنید

ترفند خانه‌داری - هر روز صبح تخت‌خوابتان را مرتب کنید

اولین ترفند خانه‌داری برای ایجاد تغییر این است که هر روز پس از بیدار شدن چند دقیقه وقت بگذارید و ملافه‌ها و بالش‌ها را مرتب کنید.

برای ایجاد تنوع می‌توانید هر چند وقت مدل تا زدن پتوها، پهن کردنشان روی تخت و چیدن بالش‌ها را تغییر دهید.

شما مدت زمان زیادی را در اتاق خود صرف می‌کنید، پس بهتر است ظاهر آن را زیبا نگه‌دارید. وقتی از خواب بیدار شدید ملافه‌ها را صاف کرده، پتوها را به شکلی منظم تا کنید و بالش‌ها را سر جای خود قرار دهید تا همه چیز تازه و تمیز به نظر برسد. رفتن به یک تخت مرتب و تمیز و خوابیدن در آن راه خوبی برای ایجاد ارتباط با خانه و دوباره عاشقِ آن شدن است.

۲. خانه‌ی خود را معطر کنید

ترفند خانه‌داری - خانه‌تان را معطر کنید

در خانه یک شمع معطر یا عصاره سوز که در آن اسانس محبوبتان می‌سوزد را روشن کنید. وقتی رایحه‌ی دلخواه‌ا‌تان در خانه پیچیده باشد در آن احساس راحتی می‌کنید. اسپری‌های خوشبوکننده‌ی هوا هم می‌توانند چنین احساسی را ایجاد کنند. مثلا می‌توانید عطر دلخواه خود را روی ملافه‌های تمیز اسپری کنید یا یک شمع اسطوخودوس آرامش‌بخش در آشپزخانه روشن کنید.

حتما بخوانید
توستر اسمگ مدل TSF01PG؛ زیبایی به سبک دهه‌ی ۵۰

 ۳. وسایلی که نیاز ندارید را ببخشید

ترفند خانه‌داری - وسایلی که نیاز ندارید را ببخشید

وسایل قدیمی خود را بررسی کنید و آن‌هایی را که واقعا نیاز ندارید جدا کنید. مرور بعضی از خاطرات قدیمی می‌تواند در شما احساسات بد یا حتی حس وحشت ایجاد کند. هرچه میزان این شلوغی در خانه بیشتر باشد، آرامش شما بیشتر از بین می‌رود. با جدا کردن ۱۰ چیزی که دیگر نیاز ندارید شروع کنید و تصمیم بگیرید می‌خواهید دور بیندازید یا ببخشید. سپس به مرور زمان درباره‌ی مابقی وسایل تصمیم بگیرید. شلوغی و آشفتگی می‌تواند باعث حواس‌پرتی شما شده و خانه را کوچکتر از آن چیزی که هست نشان دهد. با خلاص شدن از شر بی‌نظمی می‌توانید از حضور در خانه بیشتر لذت ببرید.

۴. مکان‌های نامرتب را تمیز کنید

ترفند خانه‌داری - مکان‌های نامرتب را تمیز کنید

برای عملی کردن این ترفند خانه‌داری نیاز به وسایل خاصی ندارید، فقط کافیست آستین‌ها را بالا بزنید و خانه را مرتب کنید. جارو، اسپری تمیزکننده و دستمال را بردارید، به قسمت‌های مختلف خانه سر بزنید و هرجا نیاز به پاکیزگی دارد را تمیز کنید. وقتی کار تمام شد متوجه می‌شوید که فضای خانه بازتر شده است و دوست دارید زمان بیشتری را در آن سپری کنید.

کمی تمیزکاری واقعا به ایجاد احساس خوب در شما کمک می‌کند. گردگیری قفسه‌ها یا جارو زدن زمین تفاوت زیادی در ظاهر اتاق ایجاد می‌کند. نیازی نیست که یک روز کامل را به تمیز کردن خانه اختصاص دهید. روزی یک ساعت تمیزکاری تغییرات بزرگی ایجاد می‌کند و بدون خستگی، همیشه خانه‌ای تمیز و دلباز خواهید داشت.

۵. از غذا خوردن در خانه لذت ببرید

ترفند خانه‌داری - از غذا خوردن در خانه لذت ببرید

از خوردن هر وعده‌ی غذایی لذت ببرید. اگر روزهای پرکاری دارید ممکن است از خانه فقط برای دوش گرفتن و خوابیدن استفاده کنید. فرقی ندارد کدام وعده را در خانه می‌خورید، یک صبحانه‌ی سریع یا یک وعده شام کامل، حتی اگر قرار است چند دقیقه پشت میز بنشیند و غذا بخورید از آن لذت ببرید.

حتما بخوانید
معرفی جارو شارژی بوش

اگر میز آشپزخانه یا اتاق مخصوص غذا خوردن دارید حتما غذا را در همین مکان مخصوص بخورید. اگر می‌خواهید شام را بیرون بخورید بهتر است آن را خریده و به خانه بیاورید تا در آرامش و در خانه‌ی خودتان خورده و زمان بیشتری را برای لذت از آن داشته باشید.

۶. وسایلتان را خلاقانه مرتب کنید

ترفند خانه‌داری - وسایلتان را خلاقانه مرتب کنید

برای اجرای این ترفند خانه‌داری به کمی خلاقیت نیاز دارید. شما باید روش‌های خلاقانه‌ای برای دسته‌بندی و مرتب کردن وسایلتان انتخاب کنید. به فروشگاه لوازم خانگی بروید و چند سطل زباله و سینی مختلف که می‌توانند به نظم‌دهی بیشتر کمک کنند بخرید. مثلا یک سینی عمیق برای قرار دادن حوله‌ها بخرید تا این بار به جای گشتن در کشوها، یک سینی را از کمد بیرون کشیده و تمام حوله‌ها را در یک لحظه در اختیار داشته باشید. چیدن وسایل در کمد و جمع‌وجور کردن وسایل می‌تواند احساس خوبی در شما ایجاد کند. همچنین وقتی بعد از مرتب‌کاری می‌بینید که فضای خالی زیادی در کمدها و قفسه‌ها دارید احساس راحتی بیشتری خواهید کرد.

۷. در خانه گل تازه قرار دهید

ترفند خانه‌داری - در خانه گل تازه قرار دهید

یک دسته گل تازه از گل‌فروشی خریده، در یک گلدان گذاشته و در جایی قرار دهید که جلوی چشمتان باشد. این کار می‌تواند فضای زندگی شما را تغییر دهد و احساسی شبیه به اقامت در یک هتل را در شما ایجاد کند. استفاده از گل‌های مصنوعی یکی دیگر از راه‌های تغییر فضا در خانه است. مزیت این گل‌ها این است که هیچ وقت خراب نمی‌شوند. استفاده از گیاهان ساده که در خاک کاشته می‌شوند هم برای این کار مناسب است. یک گلدان پوتوس، سانسوریا یا گلدانی پر از ساکولنت‌‌های مختلف می‌تواند گزینه‌ی خوبی باشد.

حتما بخوانید
۱۱ روش ساده برای بزرگ‌تر کردن آشپزخانه‌ی کوچک شما

۸. از نور طبیعی استفاده کنید

ترفند خانه‌داری - از نور طبیعی استفاده کنید

پرده‌ها را کنار بزنید و اجازه دهید کمی نور و گرما وارد خانه شود. نور خورشید می‌تواند خانه را دلبازتر و گرم‌تر کند. اگر فضای زندگی شما تاریک است و پنجره‌ی نورگیر ندارید در چند گوشه از خانه که کم‌نور است آینه نصب کنید. اگر همسایه‌ها می‌توانند از پنجره داخل خانه‌ی شما را ببینند، پرده‌های چندلایه‌ی توری نصب کنید تا علاوه بر استفاده از نور طبیعی، حریم شخصی‌ا‌تان هم حفظ شود.

۹. وسایل را از دیوار دور کنید

ترفند خانه‌داری - وسایل را از دیوار دور کنید

مبلمان را جابه‌جا کنید و کمی تغییر دکور دهید.

تغییر دکوراسیون می‌تواند خانه را برای شما دوست‌داشتنی کند.

از یک دوست یا یکی از اعضای خانواده بخواهید تا به شما برای جابه‌جایی وسایل و دور کردن آن‌ها از دیوار کمک کنند. این کار می‌تواد فضای حرکتی بیشتری به شما داده و خانه را بزرگتر از آنچه که هست نشان دهد.

۱۰. ظاهر مبلمان خود را عوض کنید

ترفند خانه‌داری - ظاهر مبلمان‌تان را عوض کنید

با کمک یک لایه رنگ ظاهر مبلمان و وسایل خود را تغییر دهید. حتی می‌توانید با جابه‌جا کردن آن‌ها و قرار دادنشان در محلی جدید، تغییری بزرگ در خانه ایجاد کنید. ایجاد تغییر جدید در ظاهر مبلمان باعث می‌شود احساس کنید زندگی جدیدی را شروع کرده‌اید.

مثلا می‌توانید یک کمد قدیمی را رنگ کرده و روی آن را پتینه کاری کنید تا حال و هوایی روستایی به خانه‌اتان بدهید، یک قفسه‌ی کتاب را از اتاق نشیمن به اتاق خواب منتقل کنید یا حتی می‌توانید میزها را با مواد سرامیکی پوشش داده و روکشی شبیه به کاشی برایشان ایجاد کنید.

حتما بخوانید
در کل تلویزیون های سامسونگ از همه لحاظ بهترینند

۱۱. دیوارها را با کارهای هنری تزئین کنید

ترفند خانه‌داری - دیوارها را با کارهای هنری تزئین کنید

چند تابلو برای روح بخشیدن به خانه‌ا‌تان انتخاب کنید. هنرهای مختلف می‌تواند به یک مکان هویت داده و آنجا را برای وقت گذرانی جذاب کند. اگر می‌خواهید فضای خانه‌اتان دنج و شخصی شود می‌توانید از قاب عکس‌های خانوادگی استفاده کنید و فضای خانه را سرشار از گرما و شادی خاطرات کنید.

می‌توانید خودتان این قاب‌ها را بسازید. عکس‌های زیبا را از تقویم‌های قدیمی جدا کنید و قاب بگیرید، سپس به دیوار نصب کنید. حتی می‌توانید برای ایجاد احساس نوستالژی و هیجان در خانه، از پوستر فیلم‌های قدیمی برای این کار استفاده کنید.

۱۲. چند وسیله‌ی دوست داشتنی بخرید

ترفند خانه‌داری - چند وسیله‌ی جدید بخرید

برای ایجاد احساس خوب در خانه‌اتان، چند وسیله‌ای که دوست دارید داشته باشید را بخرید و در قسمت‌های مختلف خانه قرار دهید. فرقی ندارد این وسیله یک فرش فانتزی است یا یک صابون معطر خاص. حتما نباید برای اجرای این ترفند خانه‌داری هزینه‌ی زیادی متقبل شوید و وسایل گران بخرید. خرید یک چراغ جدید برای اتاق نشیمن یا تعویض روکش مبل هم می‌تواند بخشی از این کار باشد.

۱۳. با دوستان‌ و خانواده وقت بگذرانید

ترفند خانه‌داری - با دوستان و خانواده وقت بگذرانید

با افرادی که دوستشان دارید خاطرات جدیدی بسازید. یکی از راه‌های دوست داشتن خانه، حضور عزیزان در آن است. شب‌هایی را برای مراسم شام مخصوص و بازی‌های خانوادگی در نظر بگیرید و در کنار اعضای خانواده‌ا‌تان حسابی خوش بگذرانید. می‌توانید هفته‌ای یک شب را به تماشای فیلم بگذرانید، پیتزا سفارش دهید و در طول فیلم با هم شام بخورید و گپ بزنید.

درست است که همه‌گیری کرونا جلوی ارتباطات نزدیک و دوستانه را گرفته است اما می‌توانید این ارتباط‌ها را به شکل آنلاین ادامه دهید. مثلا هفته‌ای یک روز را به دورهمی خانوادگی آنلاین اختصاص دهید. یا عصرها نیم ساعت با دوستانتان تماس تصویری برقرار کرده، چای بخورید و از اتفاقات آن روز برای هم صحبت کنید.

حتما بخوانید
نکات مهم در نگهداری ماشین لباسشویی

 چند توصیه‌ی کاربردی و اثربخش

ترفند خانه‌داری - چند توصیه‌ی کاربردی و اثربخش

  • فروشگا‌ه‌هایی که در تخفیف هستند یا فروشگاه‌های لوازم دست دوم بهترین مکان‌ها برای پیدا کردن دکوراسیون ارزان هستند.
  • از بیرون ریختن وسایل نترسید. اگر درباره‌ی نگه داشتن یک وسیله شک دارید مطمئن باشید در آینده به آن نیازی نخواهید داشت.
  • یادگاری‌ها و وسایلی که دوست دارید در خانه و به‌عنوان دکور قرار دهید. تماشای آن‌ها کمک می‌کند که خانه‌اتان را بیشتر دوست داشته باشید.
  • دیوارهای اتاقتان را با رنگ زرد رنگ کنید. این رنگ روشن و شاد می‌تواند احساس خوشبختی و نشاط بیشتری در خانه ایجاد کند.

 سخن آخر

با شیوع ویروس کرونا، همه‌ مجبور شدیم زمان بیشتری را در خانه بگذرانیم. عده‌ای از افراد دور کار شدند و تمام روزهای هفته را در خانه سپری می‌کنند، بعضی دیگر هم فقط برای انجام کارهای ضروری از خانه خارج می‌شوند و دیگر خبری از گردش و سفر نیست. پس طبیعی است که از فضای داخلی خانه دل‌زده و خسته شده باشیم. در این مطلب ۱۳ ترفند خانه‌داری برای اینکه خانه‌امان را دوباره دوست داشته باشیم آموزش داده شده است. اگر شما هم راهی برای ایجاد احساس خوب در خانه دارید، برای ما در قسمت کامنت‌ها بنویسید.

منبع: wikihow

دیدگاهتان را بنویسید