راهنمای جامع خرید مولتی کوکر؛ دستیار همه‌کاره‌ی شما در آشپزخانه

فروش مولتی کوکرها در طی چند سال گذشته به طور چشمگیری افزایش یافته است که بخشی از آن به لطف محبوبیت دستگاه‌هایی با قابلیت پخت‌وپز سریع و صنعت همواره در حال تکاملِ لوازم خانگی است. در سال ۲۰۲۰، این کالا پیشرفت بیشتری هم پیدا کردند و در کنار قابلیت‌های متنوعی که داشتند، امکان سرخ کردن غذا بدون استفاده از روغن را هم به دست آوردند که به وسیله‌ی آن می‌توان کل شام خانواده را در عرض تنها چند دقیقه ترد و سرخ کرد. درواقع مولتی کوکرها دستگاه‌هایی همه‌کاره هستند، که امکان انجام هر کاری از بخارپز کردن غذا تا تهیه‌ی ماست را دارند.

به طور کلی، مولتی کوکر (Multi-Cooker) دستگاهی است که روی پیش‌خوان آشپزخانه قرار می‌گیرد و می‌تواند شام امشب شما را با صرف زمان و تلاش کمتر نسبت به تهیه‌ی غذا در فر یا روی اجاق گاز آماده کند. نتیجه‌ی بررسی‌های متخصصین این حوزه نشان می‌هد که برخی از انواع مدل‌های این محصول اساساً آهسته‌پز هستند، اگرچه برخی دیگر مانند مدل‌ها زودپز سرعت بیشتری همراه با عملکردهای دیگر از جمله بخارپز کردن و تهیه‌ی برنج دارند. با توجه به این مقدمه در این راهنمای کامل قصد داریم شما را با انواع مولتی کوکر و امکانات اساسی آن آشنا کنیم تا با دقت نظر بیشتر دست به انتخاب و خرید این محصول بزنید.

چگونه یک مولتی کوکر با کیفیت را بشناسیم؟

به منظور شناخت دقیق‌تر انواع مدل‌های مولتی کوکر در بازار لوازم خانگی باید فاکتورهای مختلفی را مورد ارزیابی قرار دهید. از جمله اینکه در مدل‌هایی با امکان پختِ با فشار، عملکرد دستگاه را در پخت انواع حبوبات دیرپز و گوشت گوساله و گاو در نظر داشته باشید. برای مدل‌های بدون حالت فشار، بخارپز کردن سبزیجاتی همچون کلم بروکلی و هویج را بررسی کنید.

اصولا همه‌ی مدل‌های مولتی کوکر امکان پخت به صورت آرام‌پز را دارند که در این حالت حبوباتی همچون نخود یا لوبیا قرمز باید با گذشت حدود ۷ ساعت لطیف و کاملا پخته باشند. همچنین پختن گوشت گاو در آرام‌پز باید ۵ ساعت زمان ببرد و نتیجه‌ی فوق‌العاده‌ای را رقم بزند. به جز موارد مربوط به پختن هر مدل غذا، فاکتورهای مربوط به رابط کاربری هم باید مورد ارزیابی قرار گیرد که این موارد شامل وضوح دکمه‌های لمسی و آسان بودن برنامه‌ریزی، و دوام دستگاه است. در همین راستا لازم به ذکر است که با نظر گرفتن همین نکات در ادامه‌ی این نوشته انواع مختلفی از مولتی کوکر را معرفی می‌کنیم.

آشنایی با انواع مولتی کوکر

آشنایی با انواع مولتی کوکر

به طور کلی در بازار دو نوع مولتی کوکر با توجه به وجود یا عدم وجود قابلیت پخت‌وپز با فشار در آن‌ها وجود دارد که شامل موارد زیر است:

 • مولتی کوکر با قابلیت پختِ با فشار (Multi-Cooker With a Pressure Cooker)
 • مولتی کوکر با قابلیت پختِ بدون فشار (Multi-Cooker Without a Pressure Cooker)

مولتی کوکر با قابلیت پخت با فشار

مولتی کوکر با قابلیت پخت با فشار

با استفاده از چنین دستگاهی به شما قول می‌دهیم که شام خود را با کمترین دخالت دست و در سریع‌ترین زمان ممکن آماده خواهید کرد. این نوع مولتی کوکرها برای سرعت بخشیدن به پخت‌وپز انواع غذاها از جمله گوشت، مرغ و برنج به کار می‌روند. همچنین در بیشتر مدل‌ها قابلیت بخارپز کردن سبزیجات با استفاده از فشار وجود دارد. طی آزمایشات انجام شده بر روی این دستگاه‌ها همه مدل‌های آن از انواع برندها قابلیت پخت غذا سریع‌تر از فر و اجاق گاز را دارند و تنها ذر زمان رسیدن به فشار مدنظر و رهاسازی آن متفاوت هستند.

از طرفی همانطور که در ابتدای متن هم اشاره شد، مولتی کوکرها قابلیت آرام‌پزی، تفت دادن و گرم نگه‌داشتن غذا را دارند. بنابراین می‌توانید با خرید این دستگاه فضای بیشتری را بر روی پیش‌خوان آشپزخانه‌ی خود داشته باشید. برخی از مدل‌های آن هم عملکرد ماست‌سازی دارند و تعداد کمی از آن‌ها که در دسته لوازم خانگی جدیدتر و گران‌تر هستند، می‌توانند عملیات سرخ کردن بدون روغن، ترد کردن یا آب‌گیری و خشک کردن میوه‌ها را انجام دهند.

مولتی کوکر با قابلیت پخت بدون فشار

مولتی کوکر با قابلیت پخت بدون فشار

مولتی کوکر با قابلیت پخت بدون فشار را اساساً می‌توان آرام‌پز در نظر گرفت که به کمک آن می‌توان برنج را تفت داده، بخارپز کرد، پخت و گرم نگه داشت. همچنین در بعضی مدل‌ها شاهد قابلیت تهیه و آماده‌سازی ماست هستیم. با استفاده از این مدل مولتی کوکر نیازی به از پیش گرم کردن دستگاه نیست، مگر زمانی که بخواهید موادغذایی را بخارپز کنید. لازم به ذکر است که قابلیت آرام‌پزی این محصول به عنوان مثال برای پخت گوشت گاو در حدود ۵ ساعت زمان می‌برد.

۴ نکته‌ی اساسی قبل از خرید مولتی کوکر

4 نکته اساسی قبل از اقدام برای خرید مولتی کوکر

مولتی کوکرها از نظر قیمت بسیار متفاوت و متنوع هستند، بنابراین قبل از اقدام برای خرید آن‌ها به این فکر کنید که نیازهای شما چیست و به چه منظور تصمیم به خرید این کالا گرفته‌اید. بنابراین ذکر ۴ نکته مهم زیر می‌تواند نقش مهمی در انتخاب دستگاه مناسب برای شما داشته باشد.

 1. توجه به نوع قابلمه‌ی داخلی
 2. توجه به درب دستگاه
 3. اهمیت ظرفیت
 4. توجه به امکانات

توجه به نوع قابلمه‌ی داخلی

بیشتر مولتی کوکرهای موجود در بازار لوازم خانگی دارای یک قابلمه جداشدنی با روکش نچسب (تفلون) یا سرامیکی برای تمیز کردن آسان‌تر هستند. از طرفی مولتی کوکرهایی با حالت پخت با فشار، دارای قابلمه‌هایی از جنس استیل ضدزنگ هستند. معمولاً شکل قابلمه‌های موجود برای این محصولات گرد است، به این معنی که تکه‌های بزرگ گوشت به راحتی در یک قابلمه‌ی مستطیلی شکل جا نمی‌شوند، اما مدل‌های گرد و بدون زاویه این کار را برای کاربر راحت‌تر می‌کند.

حتما بخوانید
5 راه‌های مطمئن تلویزیون سامسونگ کسب و کار شما را به سمت زمین سوق خواهد داد

توجه به نوع دربِ دستگاه

در مولتی کوکرهایی با حالت طبخ فشاری، درب (که شفاف نیست) در حین پختِ تحت فشار قفل می‌شود، بنابراین نمی‌توانید بدون توقف دستگاه به غذا دسترسی داشته باشید. با توجه به همین مساله هم به منظور بررسی غذا ابتدا اجازه دهید فشار آزاد شود و سپس درب آن را بردارید. از طرفی در مولتی کوکرهای بدون حالت فشار معمولا درب را شیشه‌ای می‌سازند که طبیعتا زیبایی خاصی را به دستگاه می‌بخشد و از آنجایی که این مدل‌ها با فشار بالایی روبه‌رو نیستند، دستگاه آسیبی هم نمی‌بیند.

ظرفیت

به طور کلی معمولاً ظرفیت انواع مختلف مولتی کوکر، از ۴ تا ۸ لیتر متغیر است. اما اکثر مدل‌های موجود در بازار دستگاه‌های ۶ لیتری هستند که یک انتخاب پرفروش است. به خاطر داشته باشید که در هنگام استفاده از مولتی کوکر نمی‌توانید قابلمه را تا بالا پر کنید. به عنوان مثال در مدل‌هایی با طبخ فشاری شما نباید قابلمه را بیشتر از دو سوم ظرفیت آن پر کنید. چرا که مولتی کوکر نیاز به فضای کافی برای پخت با فشار دارد. همچنین دقت داشته باشید که یکسری از موادغذایی همچون لوبیا و برنج پس از پخت منبسط می‌شوند. بنابراین باید فضای کافی برای حجم جدید غذا وجود داشته باشد. همین قانون برای غذاهایی که ممکن است سَر برود، مانند بلغور، جو و نخود خرد شده هم صدق می‌کند.

امکانات دستگاه

امکانات مولتی کوکر

سازندگان به طور مداوم ویژگی‌هایی جدیدی را به دستگاه اضافه می‌کنند که در بعضی موارد تنها به شما هزینه‌ی اضافی اعمال می‌کند. اما در این میان امکاناتی هم وجود دارد که پخت‌وپز را برای شما راحت‌تر می‌کند. به عنوان مثل در کنار حالت‌های مختلف پخت‌وپز، سیستم‌های آلارم، گرم کردن و پخت با تاخیر هم وجود دارد. بنابراین در این بخش چند نمونه از امکانات ضروری در مولتی کوکرها را لیست می‌کنیم:

 • حالت سرخ کردن بدون روغن
  جالب است بدانید که فروش سرخ‌کن‌های هوا یا بدون روغن در طی چند سال گذشته به طور قابل توجهی افزایش یافته است و برندهای فعال در این زمینه، فعالیت‌های گسترده‌ای را انجام داده‌اند که مارک نینجا (Ninja) یکی از آن‌هاست. نینجا ویژگی سرخ کن/ترد کننده هوا را به مولتی کوکر خود اضافه کرده است. عملکرد این قابلیت به این شکل است که درب مولتی کوکر مجهز به فنی است که هوای گرم را در داخل قابلمه برای سرخ کردن غذاهایی مانند سیب‌زمینی سرخ کرده یا برای سرخ شدن هر ماده‌ی غذایی در هنگام پخت به گردش در می‌آورد و طی همین فرآیند نیز غذا برشته و ترد می‌شود. به عنوان مثال، شما می‌توانید یک مرغ کامل را با استفاده از مولتی کوکر با حالت طبخ فشاری به طور سریع بپزید، همچنین با استفاده از این قابلیت همزمان می‌توانید پوست مرغ را به خوبی طلایی و ترد کنید.
 • قابلیت کنسرو کردن غذا
  بعضی از مولتی کوکرهای طبخ با فشار و جدید دارای ویژگی کنسرو کردن هم هستند. این در حالی است که متخصصین این حوزه اذعان دارند که دستورالعمل‌های مورد استفاده برای کنسرو کردن مواد غذایی با این دستگاه‌ها باید توسط وزارت کشاورزی برای ایمنی مواد غذایی آزمایش شود. چراکه انجام درست و دقیق فرآیند کنسرو کردن بسیار مهم است. درواقع کنسرو کردن به صورت نادرست، خطر بوتولیسم (Botulism) را به همراه دارد، که هرچند نادر است اما می‌تواند کشنده باشد.
 • قابلیت خشک کردن و آب‌گیری از موادغذایی
  از بین بردن رطوبت میوه‌ها (تولید اسلایس میوه خشک)، سبزیجات و گوشت‌ها می‌تواند میان وعده‌های خوشمزه‌ای را برای شما به ارمغان آورد. با توجه به همین موضوع هم در بعضی از مدل‌های مولتی کوکر شاهد حالت آب‌گیری هستیم. به طور کلی انجام کامل چنین فرآیندی طولانی است و در حدود ۶ تا ۸ ساعت برای میوه‌ها و سبزیجات و ۵ تا ۷ ساعت برای گوشت زمان می‌برد. البته لازم به ذکر است که برای انجام این فرآیند نمی‌توان حجم بالایی از موادغذایی را خشک کرد و باید این کار به صورت مرحله به مرحله انجام شود.

مولتی کوکر بخرم یا پلوپز؟

مولتی کوکرها به خصوص اگر از نوع طبخ با فشار باشند به طور قابل توجهی آشپزی را بدون دخالت شما راحت‌تر می‌کنند. همانطور که در طول این متن هم اشاره شد، اکثر مدل‌های این دستگاه می‌توانند به عنوان آرام‌پز هم عمل کنند و در کنار آن حالت‌های پخت دیگری مانند تنظیمات پخت برنج و فرنی دارند.
درواقع می‌توان ادعا کرد که یک مولتی کوکر حرفه‌ای دقیقا همان چیزی است که برای پخت سریع غذا لازم است. به عنوان مثال، با استفاده از این دستگاه می‌توانید یک مرغ کامل را فقط در ۴۰ دقیقه آب‌پز کنید. چراکه درب محکم مولتی کوکر بخار آب را به دام می‌اندازد، و طبیعتا نقطه‌ی جوش آب را سریعا بالا می‌برد، به همین دلیل است که می‌تواند زمان پخت را تا دو سوم کاهش دهد.

حتما بخوانید
سامسونگ و یکه‌تازی در بازار لوازم‌خانگی الکترونیکی

در پاسخ به سوال، خرید پلوپز یا مولتی کوکر باید مطرح کرد که شما می‌توانید برنج را هم در این دستگاه درست کنید، اما باید بدانید که بافت برنج خروجی در مقایسه با آنچه از پلوپز به دست می‌آورید، متراکم و کمی مرطوب است.

مولتی کوکر بخرید اگر:  می‌خواهید یک وعده‌ی غذایی را به سریع‌ترین شکل ممکن تهیه کنید. درواقع با استفاده از مولتی کوکر می‌توانید هر ماده‌ی غذایی را به نیمی از زمان آماده‌سازی آن با اجاق گاز آماده کنید.
مولتی کوکر نخرید اگر:  تمایل به خروج از خانه در زمان پخت غذا با دستگاه دارید، چراکه اغلب مدل‌های این دستگاه (بخصوص مدل‌های طبخ با فشار) نیاز به نظارت و حضور شما دارند.
پلوپز بخرید اگر: اگر مقدار زیادی برنج در هر وعده آماده می‌کنید و انتظار نتیجه‌ای عالی دارید. همچنین با وجود پلوپز می‌توانید برای چند ساعت حجم بالایی از برنج را گرم نگه دارید.
پلوپز نخرید اگر: زیاد اهل خوردن برنج در هر وعده‌ی غذایی نیستید. حتی اگر از پلوپز برای بخارپز کردن سبزیجات یا یکسری موادغذایی استفاده می‌کنید، باید بدانید که اصلی‌ترین قابلیت این دستگاه پخت برنج است و سایر قابلیت‌ها با دستگاه مولتی کوکر نتایج بهتری دارد.

مولتی کوکر بخرم یا آرام‌پز؟

مولتی کوکر بخرم یا آرام‌پز؟

لازم به ذکر است که قابلیت آرام‌پزی در یک مولتی کوکر کاملا قابل مقایسه با یک آرام پز مستقل است.

آرام‌پز دستگاهی است که برای درست کردن غذاهایی مانند آبگوشت در حالی که در خانه نیستید، گزینه‌ای عالی است و از طرفی نسبت به مولتی کوکرهایی که تنظیمات آرام‌پز دارند، گزینه‌ای مقرون‌به‌صرفه‌تری است. به کمک این محصولات می‌توانید قبل از خروج از خانه برای کار یا آوردن کودکان از مدرسه، مواد لازم برای پخت خورشت یا هر چیز دیگری را در آرام‌پز بریزید و شام را چهار تا هشت ساعت بعد، تحویل بگیرید. به طور کلی آرام‌پزهای قابل برنامه‌ریزی، به شما این امکان را می‌دهد که حرارت و زمان پخت را انتخاب کنید، تا وقتی این زمان تمام شد، دستگاه به حالت گرم کردن غذا رود. بنابراین وقتی به خانه برگشتید، غذا را آماده و گرم تحویل می‌گیرید.

آرام‌پز بخرید اگر: می‌خواهید در هنگام پخت غذا از خانه خارج شوید و با خیال راحت خورشت یا سوپ خود را بار بگذارید.
آرام‌پز نخرید اگر: پر مشغله‌تر از این هستید که از صبح غذا را آماده کنید و زمان کافی برای تهیه‌ی غذایی زمان‌بر ندارید. همچنین در صورتی که فردی مضطرب هستید، وجود آرام‌پز روشن در خانه، آن هم وقتی بیرون هستید، می‌تواند ذهن شما را مشغول کند.

آیا مولتی کوکر خواص موادغذایی را از بین می‌برد؟

به طور کلی باید بدانید تمام روش‌های پخت بر کیفیت مواد غذایی تاثیر می‌گذارند و بعضا یکسری مواد مغذی که به حرارت حساس هستند را از بین می‌برند. به همین دلیل هم اغلب توصیه می‌شود تا از روش‌های بخارپز یا تحت فشار برای آماده‌سازی غذای خود استفاده کنید. از طرفی استدلال‌های علمی باید تنها دست آویز ما برای استناد به ادعاهای مختلف باشد. در این میان علم با وجود شواهدی اعلام می‌کند که سرعت بالای پخت در مولتی کوکرها نمی‌تواند دلیلی برای نگرانی شما باشد چراکه:

 • یک مطالعه در سال ۱۹۹۵ نشان داد که پخت غذا به صورت تحت فشار بهترین روش برای حفظ مواد مغذی است و غذاهایی که تحت فشار پخته شده‌اند، مواد مغذی بیشتری نسبت به بقیه مدل‌های پخت دارد.
 • جالب است بدانید که مطالعه‌ای در مجله علوم غذایی (Journal of Food Science) نشان داد که کلم بروکلی که با فشار پخته می‌شود ۹۰ درصدِ ویتامین C خود را حفظ می‌کند. در حالی که در حالت بخارپز کردن ۷۸ درصد ویتامین سی و در جوشاندن ۶۶ درصد آن باقی می‌مانند.
 • محققان دریافتند که جوشاندن و بخارپز کردن حبوبات باعث کاهش آنتی اکسیدان‌های موجود در آن می‌شود، در حالی که آماده‌سازی غذا با فشار بالا میزان بیشتری از آنتی اکسیدان‌ها را حفظ می‌کند.
 • در مقایسه با غذاهای پخته شده در مایکروویو، طبق بررسی‌ها به نظر می‌رسد که غذاهایی که تحت فشار پخته می‌شوند، راحت‌تر هضم می‌شوند. بنابراین ممکن است که این مساله به معنی این باشد که در پخت غذا با مولتی کوکر مواد مغذی بیشتری حفظ می‌شود.
 • بسیاری از متخصصان تغذیه استفاده از مولتی کوکرها را تبلیغ می‌کنند. دکتر اندرو ویل (Dr. Andrew Weil)، پزشک متخصص تغذیه و خالق رژیم اصلی ضدالتهابی، اذعان دارد که استفاده از این دستگاه‌ها بی‌خطر است و از طرفی ممکن است، بهترین راه برای حفظ مواد مغذی غذا در مقایسه با سایر روش‌های پخت‌وپز باشد.

به نظر می‌رسد، اتفاق نظر کلی این است که پختِ تحت فشار با مولتی کوکرها بهترین روش پخت غذا است. چراکه آب موادغذایی مانند سایر روش‌های پخت خارج نمی‌شود. همچنین زمان پخت سریع در مولتی کوکرها به معنای فرصت کمترِ مواد مغذی برای خروج است. از طرفی دمای پایین به معنای تغییرات کمتر در ساختار موادمغذی است.

نگهداری و تمیز کردن انواع مولتی کوکر

نگهداری و تمیز کردن انواع مولتی کوکر

اگرچه مولتی کوکرها برای تهیه غذا به تلاش زیادی نیاز ندارند، اما ممکن است برای نگهداری در بهترین شرایط به کمی توجه در تمیز کردن و نگهداری نیاز داشته باشند. بنابراین اگر می‌خواهید دستگاه شما تا سالیان سال در کنار شما باشد، رعایت نکات زیر می‌تواند با اهمیت باشد.

حتما بخوانید
تلویزیون سامسونگ تصویر ندارد در 2023 - پیش‌بینی‌ها

تمیز کردن قابلمه‌ی داخلی

پاک و تمیز کردن قابلمه‌ی داخلی فقط حدود ۲۰ دقیقه زمان می‌برد اما تاثیر مهمی در نگهداری از این وسیله دارد. بنابراین خوب است که این عادت را در خود ایجاد کنید که پس از هر بار استفاده از آن، قابلمه را بشویید. برای نمای بیرونی مولتی کوکر، ابتدا دستگاه را از برق بکشید. سپس، سطح را با یک پارچه مرطوب پاک کنید. در زمان شست‌وشو می‌توانید قابلمه داخلی و درب آن را در ماشین‌ظرفشویی بگذارید. زیرا این موارد معمولاً قابل شست‌وشو در ماشین ظرفشویی هستند. همچنین ذکر این نکته حائز اهمیت است که به طور خاص، برای لکه‌های سرسختی که با آب صابون تمیز نمی‌شوند، می‌توانید از سرکه سفید یا بیکینگ پودر استفاده کنید. در طی پاک‌سازی قابلمه توجه داشته باشید که از سیم‌ظرفشویی استفاده نکنید، زیرا ممکن است به پوشش نچسب آسیب برساند.

تمیز کردن درب مولتی کوکر

هر بار که با مولتی کوکر غذا می‌پزید، طبیعتا از درب آن استفاده می‌کنید، بنابراین وقتی کار شما با آن تمام شد، حلقه‌ی سیلیکونی آن را جدا کنید و درب را با آب و مایع شست‌وشو بشویید.

حلقه‌ی آب‌بندی دستگاه

گاهی اوقات حلقه‌ی آب‌بندی مولتی کوکر که از جنس سیلیکون است می‌تواند عاملی برای بوی بد دستگاه باشد. بنابراین بهترین راه برای تمیز کردن و مراقبت از این بخش استفاده از محلول آب و سرکه است. با پر کردن قابلمه با دو فنجان سرکه با همان مقدار آب می‌توانید به راحتی از شر چربی‌ها و بوی بد خلاص شوید. سپس با اضافه کردن یک تکه پوست لیمو، مولتی کوکر را به مدت ۳ دقیقه روشن کنید تا بوها به طور کامل از بین بروند. لازم به ذکر است که جدا کردن حلقه‌ی سیلیکونی از مولتی کوکر در تمیز کردن آن بسیار مهم است، به خصوص اگر به طور منظم از دستگاه برای پخت‌وپز استفاده می‌کنید. علاوه بر این، انجام این فرآیند به شما در شناسایی اشکالات دستگاه کمک می‌کند. اگر متوجه شدید که حلقه نشت دارد یا به شکل نامناسبی در آمده است، باید حلقه‌ی آب‌بندی کاملاً جدید خریداری کنید.

لکه‌های سوختگی را پاک کنید

پاک کردن سوختگی‌ها از روی دستگاه می‌تواند تا ۵ دقیقه زمان پاک‌سازی دستگاه را افزایش دهد. ساده‌ترین و سریع‌ترین راه برای از بین بردن لکه‌های مواد غذایی سوخته، ریختن آب گرم روی ناحیه‌ی مدنظر به مدت ۱۵ دقیقه است. در چنین حالتی آب گرم قسمت‌های سوخته را تحریک می‌کند و پس از آن به راحتی پاک می‌شوند.

بیکینگ پودر را فراموش نکنید

بیکینگ پودر یک ماده عالی برای پاک کردن ظروف است که احتمالاً باید در خانه داشته باشید. شما می‌توانید سه قاشق چای‌خوری بیکینگ پودر را به قابلمه‌ی داخلی اضافه کنید و سپس آن را با آب پر کنید. در همین راستا بهتر است که برای تمیز کردن بهینه‌تر، تا سه ساعت آن را بجوشانید. پس از اتمام زمان جوشیدن، مخلوط را از قابلمه داخلی خارج کنید و با یک پارچه خشک آن را پاک کنید.

مولتی کوکر خود را دوباره نو کنید

به مرور زمان و با استفاده از مولتی کوکر، یک لایه‌ی سفید از رسوبات معدنی بر کفِ قابلمه تشکیل می‌شود. ساده‌ترین راه برای از بین بردن این لایه استفاده از یک فنجان سرکه سفید با آب و قرار دادن مخلوط به  حال خود و به مدت یک روز است.

پرفروش‌ترین مولتی کوکرهای بازار ایران

معرفی پرفروش‌ترین مولتی کوکرهای بازار ایران با توجه به نتایج حاصل از سایت دیجی کالا می‌تواند به انتخاب بهتر این دستگاه در بین گستره‌ی وسیعی از مدل‌ها کمک کند. بنابراین در این قسمت ۱۰ نمونه از این محصولات پرفروش را معرفی می‌کنیم:

پلوپز و مولتی کوکر پارس خزر مدل ۱۰۱ تفتان

پلوپز و مولتی کوکر پارس خزر مدل 101 تفتان

مولتی کوکر پارس خزر مدل ۱۰۱ تفتان را می‌توان پلوپزی چند کاره دانست که محصولی معتبر از برند خوش‌نام پارس‌خزر است. این دستگاه چندکاره که اولین توانایی آن پخت برنج است، دارای گرم نگهدارنده با قابلیت تنظیم زمان و آرام‌پز است. درب شیشه‌ای این محصول باعث می‌شود تا بتوان مراحل پخت را مورد بررسی قرار داد. همچنین بر روی آن دریچه خروج بخار هم تعبیه شده است.

به طور کلی در ساختار این دستگاه از قابلمه‌ی مخصوص پخت با روکش تفلون استفاده شده است و بعد از اتمام فعالیتی که به او سپرده شده است با آلارم صوتی اتمام پخت را اعلام می‌کند. ظرفیت (۱ لیتری) و توان (۵۰۰ وات) این محصول سبب شده تا یکی از بهترین وسایل پخت‌وپز در منازل به حساب آید و برای یک خانواده کم جمعیت تا متوسط (در حد ۴ نفر) کاربرد روزانه داشته باشد. پلوپز مدل ۱۰۱ دارای سیستم حفظ برنامه در صورت قطع و وصل برق و همچنین برد الکترونیکی، تایمر و کنترل‌کننده‌ی الکترونیکی به‌جای سیستم تایمر و ترموستات‌های مکانیکی است. لازم به ذکر است که ارتفاع این کالا در حدود ۲۲.۵ سانتی‌متر و وزن آن ۳.۳۷ کیلوگرم است، همین ابعاد هم این وسیله را تبدیل به محصولی جمع‌وجور و مناسب برای خانه‌های کوچک می‌کند.

حتما بخوانید
۴ نکته‌ی کلیدی که در هنگام خرید تصفیه‌کننده‌ی هوا باید بدانید

مشاهده محصول در دیجی‌کالا

مولتی کوکر نینجا مدل OP500

مولتی کوکر نینجا مدل OP500

مولتی کوکر نینجا مدل OP500 دستگاهی با کیفیت با ۹ عملکرد باورنکردنی پخت‌وپز و ظرفیت بزرگ برای کل اعضای خانواده است. به طور کلی این مدل مولتی کوکر پختن انواع غذا، میان‌وعده‌ها و دسرها را سریع و آسان می‌کند و قابلیت پخت تحت فشار، سرخ کردن با هوا، آرام‌پز، بخارپز، پخت/کباب کردن، سرخ کردن/تفت‌دهی، گریل، ماست‌سازی و خشک کردن میوه دارد. البته باید در نظر داشته باشید که قیمت این محصول با توجه به قابلیت‌ها و توان مصرفی‌ (۱۷۶۰ وات) که دارد بالا است و چندان ارزان‌قیمت نیست. ظرفیت قابلمه‌ی زودپز این دستگاه ۷.۵ لیتر و ظرفیت ظرف سرخ‌کن آن ۴.۷ لیتر است. اقلام دستگاه عاری از پلاستیک BPA است و قابلیت شست‌وشوی راحت اقلام در ماشین ظرفشویی را دارد. وزن این مولتی کوکر فوق‌العاده در حدود ۱۴ کیلوگرم و ارتفاع آن ۳۸ سانتی‌متر است. بنابراین از جمله محصولات سنگین به حساب می‌آید که طبیعتا فضای زیادی هم اشغال می‌کند.

مشاهده محصول در دیجی‌کالا

مولتی کوکر جی پاس مدل GAF37518

مولتی کوکر جی پاس مدل GAF37518

با وجود مولتی کوکر جی پاس مدل GAF37518 هیچ نگرانی از بابت ظرفیت دستگاه وجود ندارد. چراکه این کالا ظرفیت آماده‌سازی غذا برای حدود ۱۲ نفر را دارد. بنابراین برای افرادی که دائما مهمانی دارند، گزینه‌ای مناسب به حساب می‌آید. درواقع ظرفیت این محصول ۱۰ لیتر است. این در حالی است که وزن آن تنها ۹ کیلوگرم است و نسبت به مدل‌های هم رده‌ی خود سنگینی معقولی دارد.

جنس بدنه در این دستگاه استیل ضدزنگ است و حداکثر توان مصرفی آن ۱۵۰۰ وات است. جالب است بدانید که در داخل دستگاه چراغی به منظور دید بهتر نسبت به غذا وجود دارد و در عین حال قابلیت چرخش به منظور گرم کردن همگون غذا دارد. لازم به ذکر است که ارتفاع این مولتی کوکر ۴۲ سانتی‌متر است و گزینه‌ای مقرون‌به‌صرفه به برای خانواده‌های ایرانی به حساب می‌آید.

مشاهده محصول در دیجی‌کالا

مولتی کوکر سام مدل RC5200GD

مولتی کوکر سام مدل RC5200GD

مولتی کوکر سام مدل RC5200GD دارای ابعادی در حدود ۳۸۰x280x280 سانتی‌متر است که وزنی ۳ کیلوگرمی همراه با ۸ برنامه مختلف برای پخت‌وپز دارد. جنس بدنه‌ی این کالا پلاستیکی است و ظرفیتی ۵ لیتری دارد. همین ظرفیت هم این مولتی کوکر را محصولی مناسب برای خانواده‌های پرجمعیت (۱۰ نفر) می‌کند. حداکثر توان مصرفی این مدل دستگاه ۷۷۰ وات است و دارای تایمر به منظور افزایش دقت در پخت‌وپز هم است.

مشاهده محصول در دیجی‌کالا

مولتی کوکر دسینی مدل KF-500

مولتی کوکر دسینی مدل KF-500

اگر به دنبال مولتی کوکری می‌گردید که دارای حلقه سیلیکون ضد باکتری، سیستم محافظت از دستگاه در برابر حرارت، سیستم حفاظت برای محدود کردن ولتاژ و قابلیت تفکیک قطعات باشد، مولتی کوکر دسینی مدل KF-500 می‌تواند همان چیزی باشد که به دنبال آن هستید. این دستگاه با وجود درب جدا شونده و دریچه‌ی خروج بخار همراه با لوازم جانبی از جمله پیمانه و کفگیر از نمونه مولتی کوکرهای خوش‌قیمت به حساب می‌آید که ارزش بالای خرید آن را تایید می‌کند.

جنس بدنه‌ی آن استیل ضد زنگ است و حداکثر توان مصرفی‌ در حد ۱۲۰۰ وات دارد. ظرفیت این دستگاه ۶ لیتر است که برای خانواده‌هایی با جمعیت متوسط مناسب است. در کنار موارد یاد شده، این دستگاه همچنین مجهز به دکمه‌های کنترل از نوع لمسی، تایمر، گارانتی ۱۲ ماهه و ۶۰ برنامه پخت‌وپز است.

مشاهده محصول در دیجی‌کالا

مولتی کوکر بوش مدل BSGP-1291

مولتی کوکر بوش مدل BSGP-1291

مولتی کوکر بوش مدل BSGP-1291 محصولی ۱۰ کاره برای پخت‌وپز و یک وسیله‌ی بسیار مهم و با کارایی بسیار بالا (۱۱۰۰ وات) برای آشپزخانه است. همانطور که می‌دانید معمولا پخت حبوبات، گوشت و بعضی غذاهای دیگر نیاز به صرف زمان زیادی دارد. اما با این دستگاه تنها کافی است غذا را داخل قابلمه ۶ لیتری آن ریخته و با یک حرکت انگشت دکمه‌ی مورد نظر را زده و به راحتی غذا را آماده کنید.

BSGP-1291 زمانی که پخت غذا به اتمام برسد به صورت خودکار خاموش می‌شود. این مدل از زودپز دارای صفحه دیجیتال است و با توجه به اینکه روی هر دکمه عکس غذا و زمان پخت برای آن غذا نمایش داده می‌شود، استفاده از آن را ساده می‌کند و نیازی به دانستن زبان انگلیسی ندارد. جدا از دکمه‌های برنامه‌ریزی شده که روی صفحه دیجیتالی قرار دارد یک دکمه‌ی تایمر هم در این مدل مولتی کوکر وجود دارد که بسته به نیاز خود می‌توانید از زمان ۱۰ دقیقه تا دو ساعت را به صورت دستی وارد کرده و از پخت کامل غذا لذت ببرید. لازم به ذکر است که ابعاد این مدل ۳۲x22x90 سانتی‌متر است.

مشاهده محصول در دیجی‌کالا

مولتی کوکر دلمونتی مدل FRC-EMC18

مولتی کوکر دلمونتی مدل FRC-EMC18

مولتی کوکر دلمونتی مدل FRC-EMC18 محصولی ۱۶ کاره و یکی از جدیدترین و مدرن ترین مولتی کوکرهای موجود در بازار است که می‌تواند در کوتاه‌ترین زمان ممکن، امکان پخت آسان غذاهای مختلف را با کیفیتی عالی برای خانواده‌هایی با جمعیت متوسط (۶ لیتری) فراهم کند. عملکردهای مختلف این دستگاه شامل آرام‌پز، سرخ‌کن، بخارپز، پلوپز، سوپ پز، پیتزا پز، پاستا پز، ماست‌ساز، گرم کردن و… است. همچنین این مدل مولتی کوکر یک نمایشگر دیجیتالی بسیار زیبا و کاملا نمایان دارد که بطور لمسی کنترل می‌شود و امکان انتخاب هر کدام از برنامه‌ها پخت و تنظیماتی دیگری از جمله زمان پخت را به شما می‌دهد. در لحظه‌‌ی پایان پخت نیز یک آلارم صوتی شما را از آماده‌سازی غذا با خبر و مطلع می‌سازد و پس از آن دستگاه به حالت گرم نگه‌دارنده وارد می‌شود و مواد غذایی موجود را تا چند ساعت گرم و قابل میل نگه می‌دارد. توان مصرفی این دستگاه حدود ۸۶۰ وات است که هزینه‌ی زیادی در مصرف برق بر ما تحمیل نمی‌کند. ابعاد FRC-EMC18 در حدود ۳۵۰x240x240 سانتی‌متر است و ورنی معادل با ۴ گرم دارد.

حتما بخوانید
سرنوشت کالاهای مرجوعی در دیجی‌کالا چه می‌شود؟

مشاهده محصول در دیجی‌کالا

مولتی کوکر گوسونیک مدل GRC-695

مولتی کوکر گوسونیک مدل GRC-695

مولتی کوکر چند منظوره GRC-695 گاسونیک با حداکثر توان ۱۶۰۰ وات و ظرفیت ۵ لیتری (مناسب برای ۸ نفر) و طراحی مدرن وسیله‌ای کاربردی است که قادر به پخت انواع مواد غذایی به روش‌های دلخواه و در کوتاه‌ترین زمان ممکن است. جنس بدنه این دستگاه از پلاستیک مقاوم در برابر حرارت است که علاوه بر زیبایی و وزن کم به راحتی هم قابل تمیز کردن است. مخزن یا همان قابلمه‌ی داخلی استفاده شده در GRC-695 از جنس آلومینیوم و همراه با روکش سرامیک نچسب به همراه دسته‌های عایق حرارت است که به راحتی قابل جداسازی و شست‌وشو است.

این دستگاه مجهز به پنل و نمایشگر دیجیتالی است که از طریق می‌توان برنامه‌ها و فانکشن‌های مورد نظر را اعمال کرد که شامل حالت سرخ‌کن، انتخاب منوی عملکرد، گرم نگهدار، تایمر پیش تنظیم ۲۴ ساعته و تنظیمات دمای مناسب است. همچنین منوی خودکار سرخ‌کن این مدل مولتی کوکر شامل ۳۰ برنامه از جمله آماده‌سازی نان، پلوپز، سرخ‌کن، تهیه‌ی مربا، پاستا، گوشت، کیک، سوپ، حریره، پیتزا، کباب‌پز کردن، بخارپز، آرامپز، ماست‌بندی، پنیر، غذای کودک، تهیه‌ی خورشت، گرم کردن دوباره و استریل کردن است. درب آن از جنس شیشه‌ی مقاوم در برابر حرارت و مجهز به خروجی بخار است تا به کمک آن بتوان بر فرآیند پخت موادغذایی نظارت داشت. طول سیم به کار رفته این دستگاه ۱.۲ متر است و وزنی در حد ۵ کیلوگرم دارد. ابعاد مولتی کوکر گوسونیک ۴۴۰x325x240 سانتی‌متر است که در دسته ابزارآلاتی با اندازه‌ی متوسط قرار می‌گیرد.

مشاهده محصول در دیجی‌کالا

مولتی کوکر گوسونیک مدل GRC-661

مولتی کوکر گوسونیک مدل GRC-661

یکی از گزینه‌های مقرون‌به صرفه و در عین حال حرفه‌ای مولتی کوکر گوسونیک مدل GRC-661 است که درکنار قیمت کاملا معقولی که دارد می‌تواند نیازهای شما را تا حد زیادی برطرف کند. این دستگاه درواقع نوعی دستگاه با عملکرد فشاری است که گنجایشی در حد ۵ لیتر دارد و می‌تواند نیاز غذایی خانواده‌ای با جمعیت متوسط (حدودا ۶ نفر) را برطرف کند. GRC-661 محصولی با برنامه‌های پخت متنوع، سبد بخارپزی، قابلیت زمان‌دهی و اقلام همراهِ متنوع است که از استیل ضدزنگ ساخته شده است. حداکثر توان مصرفی این مدل دستگاه ۱۰۵۰ است و در رده‌ی خود از جمله کالاهای پرقدرت به حساب می‌آید.

مشاهده محصول در دیجی‌کالا

مولتی کوکر فلر مدل RC25 D

مولتی کوکر فلر مدل RC25 D

مولتی کوکر فلر مدل RC25 D از محبوب‌ترین دستگاه‌های شرکت فلر است. سخنگو بودن این پلوپز جهت اعلام وضعیت پخت از قابلیت‌های مفید این دستگاه است که آن را بسیار جذاب کرده است. این مدل با بهره‌گیری از طراحی به‌روز و بدنه‌ی پلیمری جای خود را در آشپزخانه‌های جدید و مدرن امروزی بازکرده است. RC25 D از یک بدنه‌ی اصلی که درب به آن متصل است و یک قابلمه‌ی داخلی که درون بدنه اصلی قرار گرفته، ساخته شده است. جنس قابلمه پخت فلزی و روکش آن تفلون است.

لازم به ذکر است که با استفاده از قابلیت‌های دیجیتال و منوی جلویی این دستگاه می‌توان تنظیمات و عملکردهای مختلف را برای بهره‌وری بیشتر تعریف کرد. همانطور که در طول متن نیز اشاره شد، مولتی کوکرها می‌توانند علاوه بر پخت انواع موادغذایی به‌عنوان بخارپز، آرام‌پز و گرم نگهدار هم استفاده شود. از طرفی قاشق و ملاقه‌ی پلاستیکی از لوازم جانبی همراه با مولتی کوکر است که در مقابل حرارت مقاوم بوده و می‌توانند به گیره‌ی نگهدارنده کنار دستگاه نصب شوند. حداکثر توان مصرفی این مدل کالا ۴۰۰ وات و ظرفیت آن به اندازه‌ی تهیه‌ی غذا برای ۳ نفر است. بنابراین وسیله‌ای جمع‌وجور برای خانوده‌های کم جمعیت به حساب می‌آید.

مشاهده محصول در دیجی‌کالا

نکات پایانی

به طور کلی خرید یک دستگاه جدید برای خانه همواره با دغدغه‌ی ضروری بودن یا نبودن آن همراه است. چراکه اگر آنطور که فکر می‌کنید کارا نباشد، نه‌تنها هزینه‌ی بی‌جایی به شما اعمال کرده است، بلکه فضای زیادی از آشپزخانه‌ی شما را اشغال خواهد کرد. بنابراین وجود راهنماهای خریدی از این دست می‌تواند به شما در خریدی با چشم باز کمک کند. بنابراین با توجه به آنچه در این مقاله از دیجی کالا مگ مطرح شد، می‌توانید نیازهای خود و انطباق آن با مولتی کوکر مدنظر را به خوبی بشناسید و دست به خریدی آگاهانه بزنید.

منبع: Consumer Reports, The New York Times

دیدگاهتان را بنویسید