اصول و نکات مهم نگه داری یخچال

اصول و نکات مهم نگه داری یخچال
اصول و نکات مهم نگه داری یخچال

یکی از پرکابردترین وسایل موجود در آشپزخانه که اصولا برای نگهداری مواد غذایی مورد استفاده قرار می گیرد ، یخچال می‌باشد. در صورت رعایت اصول و نکات مهم نگه داری یخچال می‌توانید طول عمر این وسیله کاربردی را در آشپزخانه افزایش دهید و در صورت عدم رعایت این نکات ممکن است ناچار به پرداخت هزینه های هنگفت برای تعمیر و یا خرید دوباره آن شوید. در ادامه از سری مطالب وبلاگ انتخاب سنتر در بخش نگه‌داری و مراقبت با مهمترین اصول و نکات مهم نگه داری یخچال آشنا خواهید شد.

اصول و نکات مهم نگه داری یخچال

تمیز کردن کویل های کندانسور

کویل‌های کندانسور در یخچال وظیفه حذف گرما از یخچال شما را به عهده دارد. یکی از نکات مهم در نگه داری یخچال و فریزر ، تمیز کردن کویل‌های کندانسور آن دو بار در سال می‌باشد. برای این منظور توصیه می‌کنیم از قلم مو درشت استفاده شود، استفاده از قلم مو درشت عمل تمیز کردن کویل ها را برای شما ساده خواهد ساخت. این کویل ها اغلب بزرگ هستند و زمانی که گرد و غبار و یا کثیفی به آن ها چسبیده باشد قادر به انجام وظیفه خود به خوبی نخواهد بود و در نهایت مصرف انرژی افزایش پیدا خواهد کرد.

در صورتی که این کویل‌ها را به طور منظم تمیز نکنید ممکن است برای تعمیر آن مجبور به پرداخت هزینه‌های زیادی شوید. به طور کلی توصیه می کنیم در رابطه با تمیز کردن کویل های کندانسور از دستورالعمل مرتبط با برند یخچال خود پیروی کنید. البته بدیهی است که برخی از برندهای جدید مانند سامسونگ ، بوش ، اسنوا ، دوو ، الکترواستیل و … در برخی از مدلهای خود از تکنولوژی جایگزینی به جای کویل بهره برده‌اند و یا آنها را در زیر محفظه‌ای پوشانده‌اند که در این صورت نیاز به تمیزکاری مداوم نداشته و شما تنها کافی است بخش‌هایی را که قابل دسترس است تمیز و از گرد و غبار بزدایید.

حتما بخوانید
بهترین برند های چرخ گوشت ایرانی و خارجی

البته این نکته به نوع یخچال فریزر شما که از نوع سایدبای‌ساید ، یخچال تک ، فریزر تک ، یخچال فریزر دوقلو ، یخچال فریزر بالا و یا یخچال فریزر پایین است ، بستگی دارد. در پایان شایان ذکر است که دقت داشته باشید در هنگام تمیز کردن ، هیچ فشاری به کویل‌ها وارد نشود تا دچار شکنندگی و آسیب نشوند.

تمیز کردن واشر

به مهر و موم لاستیکی بیرون از درب یخچال واشر گفته می شود که در اصول و نکات مهم نگه داری یخچال اغلب نادیده گرفته می‌شود. وظیفه اصلی این واشر از بین بردن هوای گرم داخل یخچال می باشد. توصیه می کنیم واشر را با استفاده از اسپری غلیظ شده گوگان به صورت دوره‌ای پاک کنید. این واشرها با گذشت زمان ممکن است شل، ضعیف و یا پاره شوند و در صورت بروز این اتفاق هوای گرم وارد یخچال و فریزر خواهد شد و در از بین رفتن گرما مانع ایجاد خواهد کرد، در نهایت مصرف انرژی یخچال شما افزایش خواهد یافت. نکته مثبت در رابطه با واشر این است که قیمت آن نسبت به سایر ادوات یخچال خیلی ارزان است و تعویض آن کار ساده‌ای است و البته نیاز به دانش ابتدایی برای تعویض آن نیاز است.

تمیز کردن فضای داخل یخچال

یکی دیگر از نکات مهم در نگه داری یخچال و فریزر تمیز کردن فضای داخلی آن به صورت هفتگی یا ماهانه می‌باشد. این کار را می‌توانید تنها با استفاده از پارچه خیس شده با آب گرم انجام دهید. جهت پاک کردن چرک‌های موجود روی قفسه‌ها و دیوارها می توانید از همین پارچه خیس استفاده نمایید. در صورت استفاده از تمیز کننده کار پاک کردن لکه‌ها چسبنده برای شما ساده‌تر خواهد شد.

حتما بخوانید
۱۱ نکته‌ی مهم که قبل از خرید مایکروفر حتما باید بدانید

شما همچنین می توانید برای پاک کردن درب و دستگیره نیز از پاک کننده‌ها کم عطر و بو نیز استفاده کنید. به منظور نگه داشتن غذا برای طولانی مدت و حذف بو توصیه می کنیم از ظروف محفوظ هوا استفاده کنید. در صورتی که بسته بندی ماده غذایی مناسب نباشد و یا در بسته بندی آن نشتی وجود داشته باشد بهتر است قبل از اینکه آن را در یخچال ذخیره کنید آن را روی یک بشقاب قرار دهید تا مدوماً نیاز به تمیزکاری یخچال نداشته باشید.

گندزدایی کردن یخچال

گندزدایی یخچال و یا فریزر یکی دیگر از اصول و نکات مهم نگه داری یخچال می باشد. گندزدایی به معنای از بین بردن بوهای موجود در یخچال به دلیل قرار دادن مواد غذایی مختلف در آن می باشد. برای این منظور می توانید از ضدعفونی کننده های مخصوص که برای این کار طراحی شده اند استفاده کنید. به عقیده سازنده این محلول ضدعفونی کننده استفاده از آن در مقایسه با نوشابه در از بین بردن بوی مواد غذایی موثرتر خواهد بود.

تعویض فیلتر تصفیه آب و یا دستگاه یخ ساز

تعویض دستگاه یخ ساز و یا فیلتر آب یخچال یکی دیگر از نکات مهم نگه داری یخچال می‌باشد. شما باید حداقل هر شش ماه یکبار فیلتر تصفیه آب را باید تعویض کنید تا یخچال شما طول عمر بیشتری داشته باشد. تعویض فیلتر آب منجر می‌شود تا ناخالصی‌های موجود در آب گرفته شود و به داخل سیستم لوله‌کشی یخچال وارد نشود. این نکته یکی از مهمترین نکات در امر مراقبت از یخچال و فریزر است که در صورت نادیده گرفتن آن ممکن است مشمول هزینه‌های زیادی برای شما شود.

حتما بخوانید
3 مدل از برترین یخچال فریزرهای امرسان

خودداری از قرار دادن غذاهای گرم در یخچال

قرار دادن غذاهای گرم در یخچال باعث می‌گردد گرمای فضای داخلی یخچال افزایش یابد و تاثیر سرمای درون آن تا حد قابل توجهی کاهش یابد. با قرار دادن غذای گرم داخل یخچال ذرات معلق در یخچال داخل آن آب شود و ممکن است همراه با آلودگی داخل غذا ریخته و در نهایت غذای شما آلوده خواهد شد و در نهایت بیماری های مختلفی را ایجاد خواهد کرد.

همچنین این عمل باعث شده یخچال با صرف انرژی بیشتر سعی در جبران سرمای از دست رفته کند و به این ترتیب جدای از مصرف انرژی بیهوده ، فشاری مقطعی به یخچال شما وارد گردد.

محل قرار دادن یخچال در آشپزخانه

محل قرار گیری یخچال در آشپزخانه یکی دیگر از اصول و نکات مهم نگه داری یخچال است. از قرار دادن یخچال در کنار وسایل گرمازا همچون اجاق گاز، آب گرمکن و شوفاژ خودداری کنید. همچنین سعی کنید یخچال خود را زیر نور مستقیم خورشید قرار نداده و همچنین باید توجه داشته باشید که هنگام قرار دادن این وسیله پر کاربرد در آشپزخانه باید بین آن و دیوار حدود ۲۹ سانتی‌متر فاصله در نظر بگیرید. در صورتی که یخچال شما روی سطح تراز قرار نگرفته باشد در آن به صورت کامل بسته نخواهد شد.

سخن پایانی

همانطور که در این متن اشاره شد رعایت اصول و نکات مهم نگه داری یخچال در افزایش طول عمر این وسیله پرکاربرد در آشپزخانه تاثیر قابل توجهی خواهد داشت. با رعایت این نکات همچنین هزینه‌های هنگفت برای تعمیر و یا تعویض یخچال خود را به راحتی حذف کنید و در نظر داشته باشید سرویس‌های دوره‌ای نمایندگی‌ها معتبر برند یخچال شما همیشه باعث افزایش کیفیت شده و از هزینه‌های به یکباره زیاد جلوگیری خواهد کرد.

حتما بخوانید
۴ نوع اصلی همزن و نکاتی که برای خرید آن باید بدانید

در پایان شایان ذکر است که در هنگام خرید یخچال و فریزر نکاتی مانند انتخاب برندی مناسب و همچنین خرید از نماینده رسمی بسیار مهم و حائز اهمیت خواهد بود که در صورت نیاز شما می‌توانید به راهنمای خرید یخچال و فریزر در وبلاگ انتخاب سنتر نیز مراجعه نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید